Nyheter

Elektroautomatik firar 60 år – bjuder in till jubileumsevent

2 juni 2025

Elektroautomatik fyller 60 år – och det firar vi med ett jubileumsevent den 15 oktober i Skövde!

Som Sveriges största automationsföretag och integratör har vi haft nöjet att utveckla, effektivisera och kvalitetssäkra automationslösningar världen över sedan 1965.

Nu ser vi fram emot att fira med våra kunder, samarbetspartners, branschkollegor och alla teknikintresserade industriföretag, som delar vår passion och engagemang för industriell automation och hållbar produktion.

Inspirerande föreläsningar – föranmälan krävs

Vi inleder dagen med ett förmiddagsprogram fyllt av nya perspektiv och framtidsspaningar, där vi tillsammans utforskar hur industrin förändras – både tekniskt, mänskligt och affärsmässigt.

Du får möta talare som belyser var branschen befinner sig just nu och vad som väntar runt hörnet. Vi rör oss mellan det historiska och det visionära, mellan industrins ekonomi och dess innovationskraft. Det blir tankeväckande insikter för dig som vill ligga steget före i en tid där utvecklingen aldrig stått stilla.

Föreläsningarna är för dig som anmäler dig i förväg – antalet platser är begränsat, anmäl dig via anmälningslänken och läs mer om programmet.

Öppet hus och mini-mässa

Efter lunch slår vi upp portarna till hela vår verksamhet i Skövde – och du är varmt välkommen in bakom kulisserna.

Under eftermiddagen förvandlas våra lokaler till en levande mötesplats där du får upptäcka automation i praktiken. Vi bjuder in till en mini-mässa där våra egna representanter, samarbetspartners och leverantörer finns på plats för att svara på dina frågor och dela med sig av sin kunskap.

Vill du själv testa på tekniken? I våra interaktiva stationer får du möjlighet att prova utvalda moment från vårt automationsarbete – ett perfekt sätt att komma nära tekniken på riktigt. Du kan också följa med på guidade turer genom verksamheten och få en inblick i hur vi arbetar från idé till färdig lösning.

Det blir en eftermiddag fylld av inspiration, möten och möjligheten att nätverka med andra inom industrin – oavsett om du är kund, partner, leverantör eller bara nyfiken på vad automation kan göra för din verksamhet.

elektroautomatik logotyp och jubileumslogotyp