Nyheter

Snart flyttar vi in i våra nya lokaler i Kungsör

5 oktober 2026

Bygget av Elektroautomatiks nya lokaler i Kungsör går framåt och nu börjar det närma sig inflyttning. Den 1 december 2026 går flytten till vår nya adress på Ekebystigen 6, Kungsör.

I mars togs det första spadtaget för de nya lokalerna och sedan dess har mycket hänt på byggarbetsplatsen. Det som då var en tom yta börjar nu ta formen av vår nya arbetsplats med lokaler som är anpassade efter verksamheten och våra behov.

Mer plats för verksamheten i Kungsör

De nya lokalerna ger oss större och bättre anpassade ytor för verksamheten, bland annat större verkstadsytor, förbättrade traverslösningar och nya personalutrymmen.

Flytten skapar bättre förutsättningar för teamet i Kungsör att fortsätta utveckla verksamheten och stötta våra kunder inom tillverkande industri med service och kompetens inom bland annat verktygsmaskiner och automationsutrustning.

– Det känns väldigt roligt att vi nu börjar närma oss inflyttning. Vi har följt bygget från första spadtaget och ser fram emot att få verksamheten på plats i lokaler som är byggda för våra behov, säger Carl-Erik Johansson, servicechef på Elektroautomatik i Kungsör.

Ny adress från 1 december

Från och med 1 december 2026 hittar du Elektroautomatik i Kungsör på:

Elektroautomatik
Ekebystigen 6
736 92 Kungsör

Vi ser fram emot att snart kunna välkomna kunder, samarbetspartners och kollegor till våra nya lokaler!

Fram till dess fortsätter verksamheten som vanligt på Kungsgatan 4.